کلمه کلیدی را تایپ کنید

انواع خاک

انواع خاک :

برای ایجاد یک سیستم زمین مطلوب ابتدا و پیش از انجام محاسبات و طراحی نقشه ها لازم است مقاومت مخصوص خاک توسط دستگاه های مقاومت سنج در همان محل مورد نظر اندازه گیری شود مقاومت مخصوص خاک به فاکتورهای مختلفی چون رطوبت ، دما ، املاح ، دانه بندی و فشردگی خاک بستگی دارد. هر چه مقاومت مخصوص در محل پایین تر باشد از حیث دستیابی به مقاومت پایین تری برای الکترود بهتر است. واحد مقاومت مخصوص خاک Ω.m ویا Ω.cm است. جدول زیر مقاومت مخصوص برخی خاک ها را نشان می دهد.

 

جنس خاک مقاومت ویژه (Ω.m)
زمین گلی ۱۰۰-۲۰
 خاک گیاه دار ۱۵۰-۱۰
 ذغال سنگ مرطوب ۱۰۰-۵
 خاک رس نرم  ۵۰
 خاک آهک دار و رس فشرده  ۲۰۰-۱۰۰
ماسه رس دار ۵۰۰-۵۰
خاک دارای قطعات سنگ ۳۰۰۰-۱۵۰۰
سنگ آهک نرم ۳۰۰-۱۰۰
شست ۳۰۰-۵۰
گرانیت و ماسه سنگ ۱۰۰۰۰-۱۵۰۰

 

 

 

 

 

 

با توجه به اقلیم خشک بسیاری از نقاط ایران اغلب خاک ها دارای کیفیت الکتریکی کافی نیستند وبه همین دلیل برای کم کردن مقاومت الکترود در این مناطق می توان از مواد زیر استفاده کرد:

۱- مواد کاهنده مقاومت زمین:

که در بسته بندی های مختلف به شکل پودر و ژل در برندهای متفاوت در بازار یافت می شود و بهترین روش برای کاهش مقاومت زمین در چاه های ارت و روش های دیگر اجرای سیستم ارتینگ است.

۲- بنتونیت :

ماده ای معدنی است از دسته رس ها یا شبه رس ها که عموما حاوی مونتموریلونیت و به میزان اندک بیدلیت می باشد. بنتونیت عمدتا به دو دسته تقسیم می شود:

۱- بنتونیت های سدیم دار یا متورم
۲- بنتونیت های کلسیم دار یا غیر متورم

۳- زغال و نمک :

در گذشته از مخلوط زغال و نمک به عنوان الکترولیت استفاده می شده است ولی امروزه با توجه به مضرات شناخته شده آن به ویژه ایجاد خوردگی و تزریق سولفات مس و مقدار زیادی نمک به آبهای زیر زمینی که باعث ابتلا به سرطان و همچنین عقب ماندگی کودکان می شود، کاربرد آن منسوخ شده است.